Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Famagusta - Dovolenka: Základné info

  • Zájazdy
  • Autobusy
    Odkiaľ
    Kam
    Odchod
  • Knihy
Mapa Famagusta, klikni

Letovisko Famagusta sa nachádza na juhovýchodnom pobreží ostrova Cyprus, na polostrove Karpas, zhruba 50 km od medzinárodného letiska v Larnace. Okolie a dokonca aj niektoré časti mesta sú pod vojenskou správou a turistom je vstup zakázaný.

Famagusta má veľmi bohatú históriu. Pôvodný názov v preklade znamená „spálený v piesku“. V minulosti to bolo jedno za najbohatších miest na celom svete. Mesto bolo založené Ptolemy Philadelphusom z Egypta v 3. storočí p. n. l.. V roku 1291 prichádzajú do mesta utečenci zo Svätej zeme, ktorí tu začali s výstavbou kostolov a mešít. Od 16. stor. bolo mesto pod správou Osmanskej ríše. Postupom času tu bol vybudovaný jeden z najväčších prístavov na východnej časti Cypru. Od druhej polovice 20. storočia sa Famagusta zmenila na centrum cestovného ruchu, ktorým je aj dodnes. Mesto tvorí stovky hotelových komplexov, pričom historické centrum zostalo zachované. V súčasnosti v meste žije zhruba 35 tisíc obyvateľov.

Centrum Famagusty ukrýva aj stredoveký hrad, ktorý je pomenovaný Othello. Práve táto Shakespearova hra sa totiž odohráva vo Famaguste. Historické centrum mesta a jeho okolie sa usiluje o to, aby bolo zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Okrem toho poskytuje mesto ideálne okolie pre výlety.

Famagusta je ideálnym miestom pre aktívnu dovolenku. Odporúča sa najmä mladším návštevníkom, no aj rodiny s malými deťmi si tu nájdu svoje. Služby tu sú vybudované na vynikajúcej úrovni.